۱
درمان تقویت نیروی جنسی در آقایان و بانوان

توصیه غذایی برای درمان ضعف نیروی جنسی مردان در طب سنتی ایران

این روزها، اختلال یا ضعف در عملکرد جنسی مردان به پدیده‌ای شایع بدل گشته است. اختلال مورد نظر شامل بی میلی جنسی، اختلال نعوظ، عدم وجود لذت جنسی، فقدان ارگاسم (اوج لذت جنسی) و انزال زودرس می‌باشد.

در منابع طب سنتی ایران به این بیماری مانند سایر بیماری ها توجه شده و به طور مفصل اسباب، علائم و درمان های اختصاصی آن بیان شده است. پس آقایونی که دچار ضعف جنسی هستند، این پست را از دست ندهند.


علل و اسباب ضعف نیروی جنسی مردان از نگاه طب سنتی ایران

در دیدگاه طب کلاسیک برای ضعف نیروی جنسی مردان دلایلی مانند بی میلی جنسی، اختلال نعوظ، عدم وجود لذت جنسی، عدم وجود ارگاسم (اوج لذت جنسی) و انزال زودرس بیان شده است.

در حالی که ضعف نیروی جنسی مردان از دیدگاه طب سنتی ایران دارای ۲ علت عمده جسمی و روحی می‌باشد. که در ادامه به بررسی دلایل جسمی، علائم و توصیه های غذایی مربوط به هر علت، می‌پردازیم.

چرا که در منابع طب سنتی ایران توجه طبیبان ایرانی به امر تغذیه ، نکته کلیدی در درمان بیماری هاست


۱) کم بودن حجم مایع منی

در دیدگاه طب سنتی ایران کم بودن حجم مایع منی به عنوان یک عامل ضعف نیروی جنسی شناخته شده است که دلایل آن خود در دو دسته کلی قرار گرفته و هر کدام علائم و توصیه های غذایی مربوط به خود را دارند.

ضعف قوای بدنی: از علائم ضعف قوای بدنی می‌‌توان به ضعیفی و لاغری بدن، زردی رنگ چهره و از دست دادن مایعات بدن نام برد. غذاهایی که برای جبران ضعف بدن نام برده شده اند عبارتند از: گوشت بره و مرغ و کبک، قلیه کدو و شلغم و پیاز، شربت سیب، عصاره گوشت، قلیه با ادویه های گرم و زردک و نخود و پیاز و سیر، مربای زنجبیل، نارگیل، حلوای نشاسته و بادام و پسته، زرده تخم مرغ عسلی، نارگیل با شکر و شیر برنج. غذاهایی مانند نخودآب، گوشت بره، کبک و تیهو، حلیم از گوشت بره و مرغابی، حلوا از قند و نشاسته، حلیم از گوشت مرغ، حلوا از روغن بادام یا روغن کنجد نیز غذاهای رطوبت بخش و مقوی قوای بدنی هستند.

سوء مزاج آلات منی (دستگاه تناسلی): این سوء مزاج خود به ۴ دسته تقسیم می‌شود:

خشکی دستگاه تناسلی: علائم آن عبارتند از: غلظت منی، خروج منی با دشواری، کم خونی و کم بودن گوشت بدن. برای بهتر شدن این وضعیت باید چیزهایی که رطوبت را در بدن افزایش می دهند میل شود. مانند غذاهای رطوبت افزا مانند حریره هایی که ایجاد لینت می‌کنند، شوربای چرب، شیر، لبنیات، اسفید باج۱ ، ماهی تازه کباب کرده به آتش و با پیاز خام و گوشت پرندگان، کبوتر بچه، خرما با شیر و انواع حلیم. سردی دستگاه تناسلی: علائم آن عبارتند از منی بسیار غلیظ و منجمد و سرد و خروج منی با دشواری. در چنین شرایطی، چیزهایی که حرارت را در بدن افزایش می‌دهند و باعث بهتر شدن وضعیت می‌شوند باید مصرف یا انجام شود. مانند: گرسنگی،

حرکات و یا ورزش معتدل و غذاهای با طبع گرم که عبارتند از:

مربای زردک (هویج ایرانی)، مربای ترنجبین، نخودآب، مربای زنجبیل، حلوای زردک، نخودآب با گوشت مرغ یا تیهو یا دراج۲ و دارچین و زعفران، قلیه با دارچین و خولنجان و کبابه، نخودآب با ادویه گرم وگنجشک و کبوتر بچه، نارگیل با شکر،گردو، حلوای نشاسته، فندق، بادام، پسته، چلغوزه، پسته کوهی، حلیم از گوشت بزغاله، قلیه گوشت بزغاله با پیاز و زردک و شلغم و جوجه پرندگان.

حرارت دستگاه تناسلی: علائم حرارت دستگاه تناسلی عبارتند از زرد بون رنگ منی، سرعت انزال، بزرگی بیضه ها و برآمدگی عروق آلت تناسلی. بهتر شدن وضعیت با مصرف غذاهایی که در بدن ایجاد سردی می‌کنند. غذاهایی مانند سکنجبین، شربت لیمو، دوغ گاو شیرین، غذا از زرشک و لیمو و انار دانه و غوره، آش زرشک با گوشت بزغاله و مرغ و جوجه، آش ماش مقشر و نخود، شیر، قلیه خیار با گوشت بزغاله و اسفناج، مزوره۳ (آش بدون گوشت) با زرشک،

گوشت جوجه مرغ و بزغاله با انار، مربای به، مربای آمله و رب انار شیرین.

رطوبت دستگاه تناسلی: علائم رطوبت دستگاه تناسلی، رقت منی، سفیدی و غلظت ادرار می‌باشد. هر کاری مانند مصرف زیاد آب که باعث افزایش رطوبت بدن شود باعث بدتر شدن این شرایط خواهد شد و هر عملی که باعث خشک شدن و کاهش رطوبات بدن می‌شود به بهبود این شرایط کمک می‌کند.

غذاهایی که مصرف آن ها در این مورد توصیه می‌شود عبارتند از قلیه های ادویه دار، کباب با ادویه گرم مانند دارچین و زیره و آویشن، گوشت مرغ، گنجشک و دراج، سرخ کردنی های ادویه دار با دارچین و زیره و آویشن، گوشت کبک، قلیه های خشک و ماهی خشک .


۲) ضعف مغز

علائم ضعف مغز شامل:

کدورت حواس

فکر مشوش

دشواری در حرکات

کندی در حرکات

کم بودن میل جنسی

کم بودن احساس حرکت منی

عدم لذت از نزدیکی

وجود تخیلات در زمان انزال و بعد از آن

سابقه آسیب مغزی ناشی از ضربه و یا بیداری مفرط

عدم توانایی نزدیکی در هوای سرد

اگر ضعف مغز ناشی از سردی یا رطوبت باشد، نوشیدن آب یا چیزهای رطوبت افزا باعث بدتر شدن وضعیت می‌شود و اگر ضعف مغز ناشی از حرارت و خشکی باشد چیزهای گرم وضعیت را بدتر خواهد کرد.

غذاهای توصیه شده برای بهبود ضعف مغز: گوشت تیهو، دراج، جوجه مرغ و مانند این ها با نخود و زعفران و دار چین و میخک، نخودآب و کباب به همراه نان گندم یا چلو می‌باشد.


۳) ضعف قلب

علائم ضعف قلب شامل:

ضعف حرارت در کل بدن

ضعف و لینت نبض

حالی شبیه غشی و خفقان و رعشه بعد از نزدیکی

کم شدن میل جنسی

عدم لذت از نزدیکی

کم بودن نعوظ

گاهی انزال بدون نعوظ

ترس با کوچکترین عامل

سابقه موردی که سبب تحلیل روح و حرارت غریزی و ضعف قوت شود مانند بیماری‌های مزمن و یا گرسنگی مفرط و یا رنج و مشقت فراوان.

غذاهای توصیه شده برای بهبود ضعف قلب: شربت حماض (ترشک) و لیمو و سیب،گلاب، زیرباج ۴ وکباب از گوشت مرغ جوان و تیهو و دراج وگنجشک با ادویه مقوی و مفرحه.


۴) ضعف کبد

علائم ضعف کبد عبارتند از: کم شدن اشتها، کم خونی، ضعف هضم، ورم پلک و صورت، زردی یا سفیدی چهره، احساس درد و سنگینی در ناحیه کبد بعد از خوردن غذا، درد پهلوی راست و فساد خون، ارخا و سستی آلت بعد از دخول.

غذاهای توصیه شده: ماش، نخود، نخود اّب و گوش مرغ.


۵) ضعف معده

کم شدن اشتها، کم خونی، ضعف هضم، احساس تهوع، بیقراری، سکسکه، آروغ، اشتها به چیزهای ناخوشایند مانند گل و شوری و تندی، احساس اذیت و سنگینی در معده با هر نوع خوردنی و آشامیدنی از علائم ضعف معده می‌باشند.

غذاهای توصیه شده: گوشت مرغ و تیهو و دراج معطر شده با دارچین، هل، میخک، زیره و زعفران و نیز آبلیمو، آب انار و سماق.


۶) ضعف کلیه

علائم آن کوچک شدن کلیه، کم شدن ادرار، تواتر ادرار، ضعف بینایی، سردرد، ناتوانی در نزدیکی و نزول منی بدون شهوت می‌باشد.

غذاهای توصیه شده: شیر گوسفند و شتر که جهت رفع این مشکل چیزی به حد این دو نمی‌رسد، شیر برنج، کله پاچه، به، زعرور (زالزالک)، خرمای قسب، شیرینی ها مانند حلوای زردک، غذاهای قابض مانند سوپ انار (رمانیه) ، شربت آب سیب و آب به و گلابی و ریباس و لیمو، عدسی با آب سماق و آب غوره و آب انار، گوشت کبک و دراج و تیهو با آب سماق و آب غوره و آب انار و زرده تخم مرغ عسلی با سماق.


۷) کم بودن حدّت (حرارت لازم) و سکون منی

منی بسیار غلیظ و منجمد، دشواری در انزال و مصرف مخدرات مانند تریاک از علائم آن هستند.

غذاهای توصیه شده: حلوای کنجد و ارده، مربای زنجبیل، مربای شقاقل، مربای زردک ،زرده تخم مرغ عسلی با دارچین و کمی مصطکی، نخودآب با مغز قرطم، گوشت دراج وکبک وگنجشک به شکل کباب یا سرخ شده و غذاهای گرم.


۸) ترک نزدیکی به مدت طولانی

علائم آن ضعف در نعوظ و کم شدن میل جنسی می‌باشد.

غذاهای توصیه شده: شیر، شکر ، زرده تخم مرغ، ماهی تازه، قلیه ها، گردو، پیاز، شیر جوشانده گاو با قند یا عسل، پسته، حلوا در روغن، فندق، گوشت بزغاله و جوجه و کبک و سایر پرندگان، کله پاچه، حلیم، تخم، گنجشک، ماست با خرما و یا با پیاز تازه.


۹) کم بودن نفخ عروقی

از منظر طب ایرانی نفخ در عروق عامل ایجاد نعوظ است و تا نفخ عروقی وجود نداشته باشد نعوظ صورت نمی گیرد.

غذاهایی که دارای خاصیت تولید نفخ در عروق هستند، عبارتند از نخود، شلغم، جزر(زردک)، انگور، انجیر، شاهی، پسته کوهی، پسته، چلغوزه، خرما (با پ شیر)، ترب، نعناع، شنبلیله، کنگر، چغندر، ترنج، خشخاش، سیر پخته، چای، خلر، گنجشک (در مزاج مرطوب)، ماهی، گوشت بره، مرغابی، کبک، کبوتر، شیر تازه با کمی دارچین، باقلا و غذاهای غلیظ و نفاخ مانند نخود با پیاز و آب نخود.


۱۰) ضعف و یا فلج اعصاب آلت تناسلی

علائم آن عبارتند از منی بسیار و رقیق و سهل الخروج بدون نعوظ، سرعت انزال، آلت دارای حس و حرکت ضعیف بوده و روز به روز لاغر و ضعیف و باریک می گردد،

آلت با تماس با آب سرد کشیده نشده و یا کم کشیده می شود، می تواند به دلیل ایستادن طولانی مدت در آب سرد و یا نشستن بر برف و یخ و یا استمناء به وجود آمده باشد.


غذای توصیه شده در این مورد آب نخود می‌باشد.

بررسی علائم مربوط به هر علت چه فایده ای به دنبال دارد؟

با بررسی علائم مربوط به هر علت می توان دریافت طبیبان طب سنتی ایران به انواع علل ضعف نیروی جنسی کاملا آشنا بوده و حتی به سلامت سایر اعضا نیز تاکید فراوان کرده اند.

بنابراین نه تنها توجه به عملکرد دستگاه تناسلی و مغز به عنوان سیستم هدایتی آن جهت رفع اختلال عملکرد جنسی لازم است، بلکه توجه به سایر اعضای رییسه یعنی قلب و کبد و نیز توجه به دستگاه گوارش به عنوان محلی برای هضم و جذب غذا که در واقع ماده اصلی تشکیل دهنده منی است و حتی توجه به کلیه ها به عنوان یکی از علل ایجاد شهوت، امری ضروری است.

از دیدگاه طب سنتی ایران در درمان تمام انواع علل ضعف نیروی جنسی تاکید شده که باید جمیع بدن، قلب، کبد، مغز و دستگاه تناسلی نیز تقویت شوند و تکمیل این فعل را موقوف بر صحت اعضا ی رییسه یعنی قلب، مغز و کبد و اعضای تناسلی و وفور منی دانسته اند.

استفاده از غذا یکی از ارکان درمان کاهش تولید منی بوده و قدما به استفاده از غذا برای رفع اختلالات جنسی تاکید بیشتری نسبت به استفاده از دارو دارند.

برای داشتن عملکرد جنسی مناسب باید نعوظ نیز صورت بگیرد و چیزی که ایجاد نعوظ می کند نفخ و ریحی است که داخل عروق آلت وجود دارد.


اهمیت توجه به مزاج ها و انواع سوء مزاج در درمان ضعف نیروی جنسی مردان

توجه به مزاجها و انواع سوءمزاج در طب سنتی ایران و نیز توجه به نفخ عروقی به عنوان عامل نعوظ و تاثیر سردی و حرارت روی این نفخ، چیزی است که آن را از طب کلاسیک متمایز می کند.

با این نگرش، نوع درمان و حتی غذاهایی که به افراد مختلف توصیه می شود کاملا مخالف و متضاد بوده و عقیده بر این است که اگر مزاج و یا سوءمزاج

درست تشخیص داده نشوند و دارو و غذای متناسب با آن تجویز نشود، نه تنها نتیجه ای حاصل نمی شود بلکه نتیجه عکس نیز دیده می‌شود.


تعیین وقت حضوری با حکیم دکتر محمد حامد اسکندری ، درمان بیماری ها در طب سنتی  32324045-026

جهت مشاوره درمان بیماری ها در طب سنتی با شماره مستقیم حکیم اسکندری 09122070671 تماس حاصل فرمایید
و یا در پیام رسان های واتس آپ و ایتا سوالات خود را مطرح نمایید

برای مطالعه بیشتر مقالات طب سنتی بر روی لینک زیر کلیک کنید

مقالات طب سنتی


خرید اینترنتی گلاب های اصل ، خالص ، سنتی و صادراتی 


خرید آنلاین گیاهان دارویی کوهی ( کم یاب و نایاب)


خرید آنلاین عرقیات گیاهی اصل


محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی (مزرعه سبز اسکندری)


فروشگاه اینترنتی مزرعه سبز اسکندری


خرید اینترنتی عطر و رایحه های  گیاهی و طبیعی 


خرید اینترنتی روغن های گیاهی و دانه ایی ، درمانی و ماساژ 


خرید اینترنتی ظروف سنتی (ظروف سفالی ، ظروف مسی ، ظروف سنگی)

۱ دیدگاه

  1. […] ضعف نیروی جنسی مردان و تدابیر تغذ‌یه‎ ای آن در طب سنتی … […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا