۰
نسخه گیاهی درمان بیماریها در طب سنتی حکیم اسکندری | مزرعه سبز اسکندری

چه کسانی هل نخورند؟!

میوه ی هل که در طب ایرانی قاقله نامیده می شود؛ طبیعت گرم و خشک دارد.

در طب ایرانی به عنوان افزایش دهنده اشتها، هضم کننده غذا و مقوی معده ، مدر؛ مفرح ، خوشبو کننده دهان و … معرفی شده است.

زیاده روی در مصرف هل (بیش از مصرف در غذاها) در خانم های باردار و کودکان توصیه نمی شود.

در طب ایرانی مصرف هل در افرادی که به زخم معده؛ ورم پروستات و ناراحتی های ریوی مبتلا هستند توصیه نمی شود.

مصرف بیش از حد (مقداری که در غذا ها استفاده می شود )؛ در بیمارانی که پلاویکس؛ آسپیرین؛ وارفاربن و ایبوبروفن مصرف می کنند؛ باعث افزایش خطر خونریزی می شود.

هل با تاثیر بر آنزیم متابولیزه کننده ی برخی داروها در کبد مانند سیموستاتین؛ ضد افسردگی های سه حلقه ای از جمله این پرامین یا آمی تریپتیلین ؛ تئوفیلین؛ داروهای درمان ایدز؛ نیفدیپین تداخل داشته و باعث افزایش اثر یا عوارض آنها می شود.

نام دیگر هل “حماما” است. بهترین نوع هل دارای رنگ سفید است که بوی خیلی تندی داشته باشد. میوه هل دارای غلافی است که دانه‌هایی در آن قرار دارند. مزاج هل گرم و خشک است و در درجه دوم قدرت قرار دارد.

در قدیم اگر جایی از بدن دمل (توده هایی حاوی مواد زائد) ایجاد می‌شد، از هل ضمادی درست می‌کردند و روی آن قرار می‌دادند تا اصطلاحا برسد و سر باز کند. امروزه نیز کسانی که توده‌های چربی زیرپوستی (لیپوم) دارند می‌توانند هل را بگذارند دم بکشد و روی ناحیه مربوطه بمالند.

اگر روزی یک بار از این ماده استفاده کنند به مرور زمان نتیجه می‌گیرند و چربی مربوطه حل و رفع می‌شود. بدیهی است که این کار باید همزمان با پرهیزهای مربوطه باشد.

هل مقوی معده و سیستم هاضمه است و به خاطر همین در برخی از داروهای طب سنتی استفاده می‌شود. در برخی شیرینی‌ها مخصوصا شیرینی های ناحیه کرمان و یزد نیز به صورت جوارش (گوارش، یعنی کمک کننده به هضم) استفاده می‌شود

هل موجب باز شدن مجاری درون کبد و طحال نیز می‌شود. طحال نزدیک معده قرار دارد و محل ذخیره خلط سودا در بدن است. خلط سودا ماده سنگین و تیره رنگ و سرد و رسوب دهنده است بنابراین طحال استعداد ملتهب شدن نیز دارد.

پس هل برای این افراد هم مفید است. مخصوصا در فصل‌های سرد برای افرادی که دچار دردهایی در ناحیه زیر دنده چپ می‌شوند (مخصوصا هنگامی که تند راه می‌روند) خیلی خوب است.

هل ممکن است مخصوصا برای افرادی با مزاج گرم ایجاد سردرد کند. هل خاصیت خواب آوری و شادی آوری نیز دارد و حتی گفته شده می‌تواند مست کننده هم باشد. البته در مقادیر دارویی می‌تواند چنین اثری داشته باشد و در مقادیر معمولی چنین مشکلی ایجاد نمی‌کند.

بنابراین برای افرادی که دچار افسردگی، خمودگی و غمگینی هستند خوب است. مخصوصا که این مشکلات در پاییز نیز افزایش می‌یابد. عرق هل هم می‌تواند موثر باشد و خواص هل را در حد کمتر همراه دارد.

خود هل می‌تواند مخصوصا برای افرادی با مزاج گرم ایجاد سردرد کند. در حالی که روغن آن برای رفع برخی از سردردها مخصوصا سردردهای ناشی از باد و سرما و سینوزیت می‌تواند مفید باشد. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند دچار اسپاسم در بدن می‌شوند.

مالیدن روغن هل به گردن و پس سر موجب رفع سردردهای سوداوی و ناشی از گرفتگی عضلات (که معمولا در شب و اول صبح بیشترند) می‌شود. برای قفسه سینه نیز خوب است. برای نرم کردن قفسه سینه مخصوصا در فصل های سرد که خشونت صدا ایجاد می شود، خوب است.

می توانند از بخور هل نیز استفاده کنند یعنی نیمکوب هل را در آب ریخته و روی شعله ملایم قرار داد تا آرام بجوشد. بخارات برخاسته از آن وارد مجاری هوایی شده و اسپاسم و سرفه را رفع می‌کند.

هل بادشکن است و موجب رفع باد و نفخ نیز می‌شود. پودر آن را می‌توان روی زبان ریخته و با آب دهان آرام آرام قورت داد یا حتی می‌توان روی غذا ریخت. هم موجب خوشبو شدن غذا شده و هم نفخ آن را می‌گیرد. می‌توان هل را جوید

اگر کمر درد ، درد عضلانی یا رماتیسم دارید

▫️ هروقت چای دم می‌کنید یا لای برنج یک دانه « هل » درسته قرار دهید ! هل سالم‌ترین دیکلوفناک و عضله باز کن و مسکن دنیاست

▫️جالب بدونید هل ضد سرفه است ، همچنین کبد و کلیه رو تقویت میکنه و یک مولتی ویتامین طبیعیه.

موجب سهولت در دفع ادرار و عادت ماهانه می‌شود و گفته می‌شود که برای توده‌های رحمی (که امروزه عمده آنها فیبروم نامیده می‌شود) مفید است. هم به صورت خوراکی و هم نشستن در محلول دم کرده صاف شده استفاده می شود. مثلا هفته‌ای سه بار این کار را انجام دهند و هر بار ده دقیقه در آن آب بنشینند.

♦️میتوان محلول دم کرده فوق را با سرنگ داخل واژن تزریق کرده و پس از پنج دقیقه دفع نمایند. کسانی که دچار مشکل پروستات هستند و لذا تکرر ادرار یا بند آمدن ادرار آن ها را اذیت می کند، می‌توانند از هل استفاده کنند چرا که هل بازکننده ادرار است.

♦️موجب می‌شود بافت پروستات نرم و کمی سست شود و لذا فشار خود را از روی مجرای ادرار (که از ضخامت پروستات رد می شود) برمی دارد و در نتیجه ادرار به راحتی و سهولت دفع شود.

مشاوره درمان بیماریها در طب سنتی حکیم اسکندری ، درمان بیماریها با گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی


مقالات طب سنتی ، درمان بیماریها در طب سنتی ،درمان بیماریهای گوارشی در طب سنتی ، درمان بیماریهای تنفسی در طب سنتی ، درمان بیماریهای غدد در طب سنتی ، درمان بیماریهای قلب و عروق در طب سنتی ، درمان بیماریهای کلیه و مجاری ادراری در طب سنتی ، درمان بیماریهای مغز و اعصاب در طب سنتی ، درمان بیماریهای پوست و مو در طب سنتی ،


خرید و قیمت آنلاین گلاب اصل و خالص قمصر کاشان سنگین وصادراتی


خرید و قیمت آنلاین محصولات ارایشی و بهداشتی گیاهی


خرید و قیمت آنلاین عرقیات گیاهی اصل و دوآتیشه ، عرق خارمریم،نعناع،گلاب خالص،هل،رزماری،بولاغ اوتی، فراسیون ،خواجه باشی،شوید،جعفری،آویشن،گل همیشه بهار،خارشتر،خارخاسک،گزنه،


خرید و قیمت آنلاین گیاهان دارویی اصل و اعلاء هندی ، کوهی کم یاب و نایاب


ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا