۰
پاکسازی بدن در طب سنتی

پاکسازی 15 روزه (دستور مسهل عام)

مقدّمه

رژیم دارویی و غذایی «پاکسازی 15 روزه» بنده این رژیم را در درمان بیماران سخت و بدقلق!! که داروهای عادی از پس درمان آنها برنیامده بودند آزموده ام و به تجربه دیده ام که در صورت اجرای صحیح و دقیق، بسیار کارآمد و راه گشاست.

البته طبق معمول تاکید می کنم که تجویز دارو تنها به عهده پزشک است امّا این دوره درمانی به عنوان روشی کم عارضه که برای انواع بیماران و بیماری ها موثر است به شما عرضه می شود.

معرّفی

این دوره درمانی، هم منضج و هم مسهل همه اخلاط است و در درمان اکثر بیماری های معدی، کبدی، قولنج ها، سردرد های خلطی، ناراحتی های قلبی، مغزی، پوستی و در هر بیماری که نیاز به پاکسازی داشته باشد تاثیرات خوب و مناسبی دارد.

روش اجرا

تا 15 روز به طریق زیر عمل کنید:

الف- منضج صبحگاهی

خاکشیر + ترنجبین: هر روز صبح ناشتا 3 قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک و نیم لیوان آب جوش حل کنید و سپس صاف کرده آب آن را دوباره روى اجاق به حد جوش رسانده؛ سه قاشق غذاخورى خاکشی را که از قبل تمیز کرده ‏اید به آن اضافه نمایید.

شربت حاصل را نیم گرم و به جای صبحانه میل نمایید و تا دو ساعت بعد از آن چیزی نخورید.


ب- مسهل بعد از ظهر( مسهل عام)

ترکیبات: برگ سنا 50 گرم، گل سرخ 50 گرم، ترنجبین 50 گرم، گل ختمى 25 گرم، تخم کتان 25 گرم، افسنتین 25 گرم.

داروها را باهم مخلوط و نیم‏کوب نمایید(نه آنقدر که پودر شود بلکه طوری که در صافی بماند.) بعد از ظهرها، یک قاشق غذاخورى آن را با 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقى بماند؛ سپس صاف و با کمی عسل یا نبات، شیرین کرده آرام ‏آرام میل کنید. اگر با همین یک لیوان، شکم حالت اسهالى پیدا نمود به همین یک لیوان اکتفا کنید ولى اگر اسهال ملایم تا شب هنگام ایجاد نشد می توانید یکی از این کارها را انجام دهید:

1) تعداد دفعات مصرف جوشانده را به 2 تا 3 بار افزایش دهید. البته در اکثر موارد، پس از یکی دو روز استفاده، با همان یک بار خوردن هم اسهال ملایم ایجاد می شود و می توان دفعات مصرف را مجدّدا کم کرد.

2) مقدار برگ سناى موجود در مسهل را که 50 گرم مى ‏باشد به 150 گرم افزایش دهید.

3) 5 عدد انجیر و 10 عدد آلوى بخارا که از شب قبل خیسانده اید را در یک پیاله آب، پخته، پس از خوردن مسهل تناول کنید. این کار دل‏ پیچه حاصل از مصرف مسهل را تا حدودی کاهش داده روده‏ ها را نرم مى‏ کند.

تمبر هندى و برگه هلو یا زردآلو هم می توانند به همین شکل استفاده شوند.

4) اگر در روزهاى اول مصرف مسهل، بیمار دچار نفخ شدید شد ولى شکم از قضاى حاجت امتناع ورزید؛ از شیاف‏هاى مسهل شیمیایى یا گیاهى استفاده کنید تا مواد رقیق شده و گازهاى محبوس شده در شکم را از مقعد خارج کند. معمولا یک‏ بار برداشتن شیاف کافى است و در روزهاى بعد بدون استفاده از شیاف، اسهال ملایم ایجاد خواهد شد.


احتیاطات مصرف مسهل عام

– مسهل و اساسا هر دارویى، اگر در یخچال گذاشته شود، باید به هنگام مصرف کمى گرم شود وگرنه باعث دل پیچه و باد مى‏ شود.

– داروى مسهل را آرام‏ آرام و در چند نوبت میل کنید تا دچار دل‏ پیچه نشوید ولى اگر با مصرف آن دچار دل‏ پیچه، یا باد و درد در شکم و یا اسهال شدید؛ می توانید یکی از این کارها را انجام دهید:

1- یکى دو قاشق غذاخوری شوید کوبیده خشک یا نعناع کوبیده خشک را در 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقى بماند، صاف کنید و با عسل یا نبات شیرین کرده میل کنید.

2- اگر شوید یا نعناع خشک در دسترس نبود یک لیوان عرق نعناع را داغ کنید و مقدارى نبات در آن حل کنید و میل کنید.

3- دو سه قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین را گرم کرده تناول کنید و روى آن شربت ‏نبات داغ و یا عرق نعناع داغ که با نبات شیرین شده باشد میل کند.

– اگر اسهال ایجاد شده بر اثر مصرف دارو شدید است- بیش از روزی سه چهار بار- یا احساس می کنید شما را ناتوان می کند، میزان مصرف داروی مسهل را کاهش دهید(مثلا یک قاشق مرباخوری) یا این که در هر بار جوشاندن، یک قاشق غذاخوری نعناع یا پونه خشک را هم همراه مسهل عام بجوشانید.


رژیم غذایی

1- سعی کنید ظهر و شب غذای آب پز مصرف نمائید.

2- یک روز در میان به جای ناهار، آش گشنیز میل کنید که با مواد زیر پخته مى ‏شود:

سبزى گشنیز، اسفناج یا برگ چغندر، عدس، کمى برنج، ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربى و یا هر پرنده دیگر، آلوى بخارا یا آلوچه‏.

3- هر شب از موارد زیر به دلخواه یکى را به عنوان شام انتخاب کنید:

1. کته گشنیز یا کته شوید و مرغ آب‏ پز، با کاهو و سکنجبین‏.

2. کدوى آب‏ پز و مرغ آب ‏پز و یا پرنده‏ هاى دیگر، با کاهو و سکنجبین.‏

3. سیراب و شیردان و جگر سفید (شش) گوسفند که چربى نداشته و پرزهاى آن را نگرفته باشند با چاشنى آب‏لیمو.


پرهیز غذایی

از خوردن غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و روغن های مایع و جامد نباتی، کباب ها، سوسیس، کالباس، نوشابه، هر نوع غذاى سنگین و دیر هضم، چیپس، پفک و اغذیه بسته بندی، آب یخ، ماست، ترشی، خامه و تخم مرغ خودداری کنید.

سایر نکات

– سالی یکی دو بار انجام این پاکسازی برای افراد سالم هم می تواند مفید باشد.

– بهترین فصل برای انجام این پاکسازی، بهار و پاییز است. در تابستان جز به ضرورت این کار انجام نشود و در زمستان هم حتما با مشورت پزشک باشد.

– این درمان، در زنان باردار و بیماران دیابتی منع انجام دارد. در سالخوردگان، کودکان و افراد کم بنیه و ضعیف هم باید با نظر پزشک انجام شود.

– بهترین سن برای انجام این پاکسازی، میانسالی- بین سی تا چهل سال- است.

– در صورتی که قصد تکرار این درمان را دارید، حداقل یک ماه بین دو دوره آن فاصله بیندازید.

– در طول انجام این دوره، حجامت، فصد و زالواندازی نکنید.

– این پاکسازی نباید بلافاصله بعد از ماه مبارک رمضان یا به دنبال رژیم های سخت شروع شود

مشاوره درمان بیماریها در طب سنتی حکیم اسکندری ، درمان بیماریها با گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی


مقالات طب سنتی ، درمان بیماریها در طب سنتی ،درمان بیماریهای گوارشی در طب سنتی ، درمان بیماریهای تنفسی در طب سنتی ، درمان بیماریهای غدد در طب سنتی ، درمان بیماریهای قلب و عروق در طب سنتی ، درمان بیماریهای کلیه و مجاری ادراری در طب سنتی ، درمان بیماریهای مغز و اعصاب در طب سنتی ، درمان بیماریهای پوست و مو در طب سنتی ،


خرید و قیمت آنلاین گلاب اصل و خالص قمصر کاشان سنگین وصادراتی


خرید و قیمت آنلاین محصولات ارایشی و بهداشتی گیاهی


خرید و قیمت آنلاین عرقیات گیاهی اصل و دوآتیشه ، عرق خارمریم،نعناع،گلاب خالص،هل،رزماری،بولاغ اوتی، فراسیون ،خواجه باشی،شوید،جعفری،آویشن،گل همیشه بهار،خارشتر،خارخاسک،گزنه،


خرید و قیمت آنلاین گیاهان دارویی اصل و اعلاء هندی ، کوهی کم یاب و نایاب


ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا